تبلیغات
وبلاگ کارشناس بازاریابی بانک مسکن - مطالب تیر 1394

افکار، اعمال و باورهای ما، عمدتاً تحت تأثیر عوامل و نیروهای فرهنگی – اجتماعی و گروهی تعیین می‌شود. فرایند تصمیم‌گیری خرید نیز از این عوامل تأثیر می‌پذیرد. از جمله عوامل فرهنگی و اجتماعی می‌توان به موارد اشاره کرد.

- فرهنگ : مقوله فرهنگ بسیار گسترده وپیچیده بوده به طوری كه ارائه یك تعریف ساده ومختصر برای آن بسیار مشكل است .گروهی فرهنگ را مجموعه‌ای از نمادها، نهادها و روش‌ها در یک جامعه که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود و رفتار انسان‌ها را تعیین و تنظیم می‌کند، تعریف كرده اند. این نمادها ممکن است ناملموس (مثل نگرش ها، باورها ارزش‌ها و زبان) یا ملموس (مانند ابزار، مسکن، محصولات و کارهای هنری) باشد. فرهنگ در واقع شیوه زندگی خاصی است كه هر گروه بر اساس علائق ، احساسات ، آموخته ها و تفكرات خود ابداع نموده ونسل به نسل منتقل می شود. فرهنگ از اجزای مختلفی تشكیل شده است . این اجزا عبارتند از:فرهنگ مادی،زبان، مذهب، عادات، تعلیم وتربیت و هنر .

- طبقه اجتماعی : طبقه‌بندی اجتماعی عبارت است از رده‌بندی‌هایی که در درون یک اجتماع بر اساس تفاوت اعضای آن جامعه صورت می‌گیرد. عوامل تعیین‌کننده طبقات، در جوامع مختلف یکسان نیست. عواملی مانند ثروت، درآمد، تحصیلات، مدرک و وابستگی‌های فامیلی و محلی نمونه‌هایی از عواملی هستند که طبقات را تعیین می‌کنند. این طبقه‌بندی‌ها در طی زمان تغییر می‌کنند.
کلمن چهار طبقه اجتماعی را معرفی می‌کند. این چهار طبقه اجتماعی عبارتند از: طبقه بالا، طبقه متوسط، طبقه کارگری و طبقة پائین. طبقات اجتماعی برای بررسی فرایندی که از طریق آن مصرف‌کنندگان ارزش‌ها، باورها و الگوهای رفتاریشان را توسعه و بهبود می‌بخشند، بسیار مفید و ارزشمند است. چهار طبقه اجتماعی که در بالا نام برده شد، می‌تواند به عنوان یک خرده فرهنگ بزرگ تلقی شود. زیرا اعضای آن‌ها در بسیاری از رفتارها و معانی فرهنگی مشترک هستند.


ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 20 تیر 1394 | 03:17 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

مدل های رفتار مصرف‌کننده را می‌توان در سه گروه اصلی تقسیم‌بندی کرد. گروه اول مدل‌های محتوایی و فرآیندی می‌باشند. گروه دوم مدل‌هایی هستند که بر عوامل مؤثر بر رفتار مصرف‌کننده تأکید زیادی دارند و گروه سوم مدل‌هایی هستند که توصیف‌کننده فرآیند پردازش اطلاعات می‌باشند.
الف) مدل‌های محتوایی و فرآیندی رفتار مصرف‌کننده:
- مدل نیکوزیا : این مدل نشان‌دهنده ارتباط بین مصرف‌کننده و سازمان عرضه‌کننده می‌باشد که طی آن مشتری از طریق منبع پیام مثل تبلیغات و... با سازمان‌ارتباط برقرار می‌کند.
- مدل هوارد- شث : یک مدل یادگیری است که فرد مصرف‌کننده از بین مارک‌ها و گزینه‌های مختلف یک مارک را با توجه به عامل یادگیری انتخاب می‌کند.
- مدل انگل – کولات – بلک‌ول : یک مدل متقابل روان‌شناختی است که بر گام‌های متفاوت فرایند تصمیم‌گیری مصرف‌کننده تمرکز دارد.
- مدل چندگانه مصرف‌کننده پالمر : این مدل چارچوبی است بر اساس ادراکات مصرف‌کننده در تجزیه و تحلیل فرایند خرید.
- مدل استانتون : این مدل توصیف‌کننده فرایند تصمیم‌گیری مصرف‌کننده به هنگام خرید یک کالا یا مارک بخصوصی می‌باشد.

ب) مدل‌هایی که روی عوامل مؤثر بر رفتار مصرف‌کننده تأکید دارند:
- مدل اندرسن : نشان‌دهنده بررسی‌های مقدماتی در مورد چگونگی تصمیم‌گیری مصرف‌کننده در موقع خرید یک کالای جدید می‌باشد.
- مدل اجتماعی و روانکاوی آلپورت : تأثیر عوامل درونی و بیرونی را بر رفتار مصرف‌کننده مورد مطالعه قرار می‌دهد.
- مدل کاتلر : یک مدل محرک – واکنش رفتار است و محرک‌هایی که بر جعبه سیاه خریدار تأثیر دارند را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این مدل محرک‌های بازاریابی، همراه با سایر محرک‌ها وارد جعبه سیاه مصرف‌کننده شده و این سبب بروز واکنش‌هایی در این «جعبه سیاه» می‌شود. بازاریابان باید بدانند که در این جعبه سیاه چه رخ می‌دهد.
- مدل والتر : ادغام‌کننده عوامل روان‌شناسی و اجتماعی است که مشخص‌کننده خرید یا عدم خرید یک کالا یا مارک بخصوص می‌باشد.

ج) مدل‌های فرآیند پردازش اطلاعات
- مدل پردازش اطلاعات بت‌من : یک گام عقب‌تر از کوشش‌هایی است که جهت ساخت تمام مدل‌های چندگانه رفتار مصرف‌کننده صورت گرفته است. این مدل جمع‌آوری اطلاعات و ارزیابی مصرف‌کننده را قبل از خرید مورد بررسی قرار می‌دهد.
- مدل پردازش اطلاعات فوگزال و گلدسمیت : مراحل جستجو و ارزیابی اطلاعات توسط مصرف‌کننده در این مدل شرح داده می‌شود.

 منبع : وبلاگ پارس مدیرتاریخ : شنبه 20 تیر 1394 | 03:14 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات
1- اساس مدیریت بازاریابی می‌بایست تحلیل رفتار مصرف‌کننده باشد. این موضوع به مدیران در موارد زیر کمک می‌کند:
الف) طراحی آمیخته بازاریابی
ب) بخش‌بندی بازار
ج) تعیین موقعیت و متمایزسازی محصول
د) بهسازی تحلیل محیطی
هـ) توسعه مطالبات تحقیق بازار
2- رفتار مصرف‌کننده باید نقش مهمی در ایجاد سیاستگذاری كلی داشته باشد.
3- مطالعه رفتار مصرف‌کننده باعث می‌شود که فرد به مصرف كننده مؤثرتری تبدیل شود.
4- مطالعه رفتار مصرف‌کننده در مورد رفتار مصرفی انسان‌ شناخت ارائه می‌دهد.
مطالعه رفتار مصرف‌کننده سه نوع اطلاعات فراهم می‌سازد:
الف) جهت‌گیری مصرف‌کننده
ب) واقعیات مربوط به رفتار انسانی
ج) نظریاتی که فرآیند تفکر را هدایت می‌کنند.
منبع : وبلاگ پارس مدیر


تاریخ : شنبه 20 تیر 1394 | 03:12 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

عوامل متعددی در موفقیت یا موفق نبودن بازاریابی پیامکی دخالت دارند که درمیان این عوامل، دو عامل مهم و تاثیرگذار « کسب اجازه از مشتری و رعایت حریم خصوصی » وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می شود.

  کسب اجازه و رضایت مصرف کنندگان

با وجود شرکت های مختلف که دراین بازار درحال رقابت هستند و تنوع جهانی در سیاست های ارتباطات بی سیم داده، همیشه پیش از ارسال اس ام اس تبلیغاتی برای مشتری ها از آنها اجازه گرفته نمی شود. با این حال در کشورهای اروپایی قوانینی وجود دارد که براساس آنها لازم است پیش از برقراری ارتباط با مشتری ها به وسیله کانال های الکترونیکی همچون e-mail یا SMS برای ارسال آگهی های تبلیغاتی از مشتری اجازه گرفت. این کسب اجازه را می توان به عنوان تمایل مشتری در علاقمندی یا بی علاقگی به یک پیام، پیش از دریافت آن در نظر گرفت.


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 18 تیر 1394 | 01:30 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

شاید به این فکر کرده‌اید که پیامک برای نخستین بار توسط چه کسی فرستاده شد و یا همچون دیگر اتفاقات زمان بشر، پدر پیامک چه کسی است؟

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، پدر پیامک یا همان SMS “ماتی ماکونن”، یک مهندس فنلاندی بود که در سال ۱۹۸۴ در یک پیتزافروشی در کپنهاگ، وقتی برای شرکت در کنفرانسی در مورد آینده ارتباطات موبایلی به دانمارک آمده بود، ایده سرویس پیام‌رسانی برای گوشی‌های دیجیتال GSM به ذهنش خطور کرد اما متأسفانه او هرگز برای این کار پیشگامانه دستمزدی دریافت نکرد، زیرا حق امتیاز این ایده را به ثبت نرسانده بود.


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 18 تیر 1394 | 01:26 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات
در اینجا یازده نكته گفته شده كه هر یك از آنان بر پایه یكی از استراتژی‌های افزایش فروش نوشته شده اند. شما كدام یك از آنها را به كار می‌برید؟
نكته یك: مشتریان دوست دارند با خرید كالای شما به اطمینان خاطر دست یابند. باید هنگام نوشتن آگهی‌ها، ‌صفحات وب و پردازش دیگر ابزارهای تبلیغاتی این نكته را به خاطر داشته باشید. هنگام تبلیغ كالایتان بر احساس مطبوعی كه پس از مصرف و خرید كالا به مشتری دست می‌دهد، تمركز كنید. تمركز بر این احساس مشتریان را به خرید كالای شما تشویق می‌كند.

نكته دو: همواره شیوه‌های جدید تبلیغات و روش‌های بدیع بازاریابی را آزمایش كنید. همچنین از روش‌های قدیمی كه هرگز امتحانشان نكرده‌‌اید غافل نشوید.
یك روش مناسب این است كه 80 درصد از بودجه‌تان را به كاربرد روش‌های قبلی و 20 درصد آن را به امتحان و آزمایش روش‌های جدید اختصاص دهید. هر شركت و كسب و كاری كه از این راهكار استفاده كرده به نتایج خوبی در زمینه تغییر شرایط بازار و موفقیت در رقابت تنگاتنگ امروزی دست پیدا كرده است.

ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 18 تیر 1394 | 01:24 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

اصلاً مهم نیست که شرکت شما به چه میزان خدمات و یا محصولات خوبی ارانه می‌دهد اگر تبلیغ نکنید با هدف فروش خود فاصله بسیار زیادی خواهید داشت.

۱۰ توصیه برای تبلیغات و بازاریابی موثر,

 هدف حرفه‌ای از هر تبلیغاتی این است که با کمترین هزینه و یا هزینه‌ای مقرون به صرفه به تعداد زیادی از مخاطب دسترسی پیدا کنید که راه را برای پیدا کردن مشتری جدید برای شرکت شما هموار کند. البته ریسک این موضوع همیشه پا برجاست. اگر تبلیغات شما به نحو خوبی انجام شود، یک قدم موفقیت آمیز برای شرکت شماست. و در غیر این صورت پولی است که دور ریخته شده است. بر خلاف آن چه ممکن است به نظر بیاید تبلیغات شامل حقه‌های کوچکی هم می‌باشد که در ادامه به نحوه ی برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر تبلیغات در ۱۰ نکته اشاره می‌کنیم:

  ۱- ابتدا مخاطب و بازار خاص را هدف بگیرید:
به یاد داشته باشید تبلیغات شما باید برای مخاطبین آن بازار خاص باشد و این یک اشتباه بزرگ است که تبلیغاتی در سطح وسیع بدون اینکه نوع مخاطب در نظر گرفته شود انجام شود. همیشه این سوال را از خود بپرسید چه نوع مشتری را می‌خواهید جذب کنید بعد از آن در تبلیغاتتان با‌‌ همان زبان رایج مخاطبان خاص تبلیغ کنید.


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 18 تیر 1394 | 01:21 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

از سرِ بزرگ لرد گانشجی میتوان این برداشت را نمود که افکار بزرگ و سودمندی داشته باشیم، گوش‌های بزرگش ندا می دهد که صبورانه ایده‌ها و پیشنهادات نو را بشنویم؛ چشم‌های باریکش به تمرکز عمیقی که برای به پایان رساندن درست و سریع کارها نیاز است اشاره دارد؛ بینی بلندش می‌گوید نسبت به اطراف‌مان کنجکاو باشیم تا تازه ها را بیاموزیم، و دهان کوچکش به یادمان می‌آورد کم‌تر بگوییم و بیش‌تر بشنویم.

 موفقیت سفر است نه هدف، اطمینان داشته باشید  که در مسیر درست و به سمت هدف صحیح قدم بر می‌دارید. فقط شتاب نکنید.

کیفیت یعنی کارهای کوچک کوچک را بزرگوارانه انجام دهیم…

کیفیت یعنی هیچ لامپی شکسته نباشد …


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 18 تیر 1394 | 01:14 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

چند سال پیش شرکت ما به منظور بررسی عملکرد تعدادی از فروشندگانی که حداقل یک راهکار را در توسعه شغلی دنبال می کنند، تحقیقی انجام داد. در کمال شگفتی متوجه شدیم که نه نفر از آنها، حتی زحمت خواندن سالی یک کتاب در مورد فروش را به خود نمی‌دهند.

اندازه درآمد شما به فعالیت‌ها و ضرایب خودتان بستگی دارد!
متوسط تعداد تماس های تلفنی روزانه خود را برآورد کنید.
در دفتری معین میانگین تعداد دفعاتی را که روزانه با هر فرد تصمیم گیرنده صحبت می‌کنید و میانگین تعداد قراردادهای فروشی را که روزانه می‌بندید، ثبت و برآورد کنید. سپس ضرایب خود را تعیین کنید. آیا برای صحبت کردن با هر تصمیم گیرنده‌ای دوبار تماس می‌گیرید؟
تنها با دنبال کردن اعداد مربوط و مقایسه‌ی یک عدد با عدد دیگر است که می‌توانیم به شناختی درست از مراحل فروش خود دست یابیم.
مداومت و پیگیری، یکی از کلیدهای موفقیت در فروش تلفنی است. تنها راهی که من برای تضمین مداومت می‌شناسم شناخت ضرایب و عملکرد هوشیارانه در مورد کاری است که پیش رو دارید.
در طول روز، ساعت به ساعت مکالمات خود را پی گیری کنید. مجموعه ای از ستون ها را در بالای یک صفحه سفید از دفترتان تهیه کنید، شماره گیری‌ها، مذاکرات، نحوه‌ی ارائه و فروش. «شماره گیری» یعنی شماره ای می‌گیرید و کسی از آن طرف خط تلفن جواب می‌دهد.


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 18 تیر 1394 | 01:09 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات
فیلیپ کاتلر در سال ۱۹۳۱ در شیکاگو به دنیا آمد. او هنگام تحصیل در انستیتو تکنولوژی دانشگاه شیکاگو و ماساچوست، در آغاز کار خود به‌عنوان یک اقتصاددان به تدریس و آموزش مشغول شد. در سال ۱۹۶۲ میلادی، فیلیپ به بازاریابی روی آورد و اولین کتاب خود را با عنوان ”مدیریت بازاریابی“ در سال ۱۹۶۷ به چاپ رساند. این کتاب افزون بر ۱۲ نوبت در تیراژ گسترده به چاپ مجدد رسید و با استقبال بسیار خوبی در سطح جهانی روبه‌رو شد. کتاب‌های معتبر دیگری نیز همچون ”بازاریابی عرضی“، ”بازاریابی استراتژیک غیرانتفاعی“، ”بازاریابی ملی“، ”ده اشتباه مهلک بازاریابی“، ”بازاریابی برای سازمان‌های بهداشتی“ و ”بازاریابی خدمات حرفه‌ای“ از وی به چاپ رسیده است. او همچنین در تألیف بسیاری از کتاب‌های ارزشمند بازاریابی نیز مشارکت داشته است. علاوه بر اینها، بیش از صدها مقاله در بسیاری از نشریات معتبر و مشهور جهان از کاتلر به چاپ رسیده است. فیلیپ کاتلر توانسته در طول دوران حرفه‌ای خود بسیاری از جوایز معتبر را به‌خود اختصاص دهد؛ جوایزی همچون جایزه‌ی مؤسسه‌ی بازاریابی امریکا و برترین بازاریاب بین‌المللی. کاتلر همچنین همکاری با بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان از جمله آی.بی.ام.، میشلن، بانک امریکا، مرک، جنرال الکتریک، هانی‌ول و موتورولا به‌عنوان مشاور در زمینه‌های بازاریابی و برنامه‌ریزی را در کارنامه‌ی حرفه‌ای خود دارد. در سوابق او برگزاری و ارائه‌ی سمینارهائی در زمینه مفاهیم بازاریابی و توسعه برای شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ آمریکا، اروپا و آسیا نیز به چشم می‌خورد. تحقیقات او در زمینه‌ی روند و فرآیندهای بازاریابی همواره زبانزد بوده و هست. تحقیقات اخیر او درباره‌ی اقتصاد نوین و تأثیر اینترنت بر بازاریابی بسیار قابل توجه است.

ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 15 تیر 1394 | 03:21 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

روابط عمومی یک شوق اداری است نه یک شغل اداریاحترام به ارباب رجوع و تكریم مشتری سالهاست كه در دنیا رواج پیدا كرده است. این امر جزء پایه اترین سیاستهای موسسات و سازمانها است كه از آن با عناوین مختلفی چون «مشتری نوازی»، «مشتری محوری» و …. نام می برد.
آنچه باعث موفقیت ایشان در پیاده سازی این مهم گردیده است در درجه نخست اعتقاد كامل به نقش و جایگاه مشتری و ارباب رجوع در بقاء و تداوم كاری سازمان است و درجه بعد ایجاد ساختار سازمانی برمبنای مشتری مداری می باشد. این موضوع تا اندازه ای از اهمیت برخودار است كه امروز شركتها و سازمانی كوچك و بزرگ در سطح بین المللی در بازار رقابت، دائما در حال تحقیق و پژوهش در جهت ابداع راهكارها و روشهای جدید و كارآمد به منظور جذب مشتریان جدید و جلب رضایت مشتریان قدیم می باشند. البته در سازمانها و ادرات دولتی كه ماهیت كاری آنها، خدماتی است شیوه های كسب رضایت ارباب رجوع و احترام به آنها تقریبا متفاوت است.
ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 13 تیر 1394 | 03:32 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

(نفوذ در بازار) Market Penteration

نوعی از استراتژی‌های رقبا كه به منظور افزایش فروش محصولات موجود شركت به مشتریان فعلی، مشتریان رقبا و كسانی كه مشتریان ما نیستند، طراحی می‌شوند.

(توسعه بازار)Market Development 

 نوعی از استراتژی‌های رشد كه برای معرفی محصولات موجود شركت‌ها برای بازارهای جدید به كار گرفته می‌شود.

(توسعه محصول)Product Development 

 نوعی از استراتژی‌های رشد كه بر فروش محصولات جدید در بازارهای فعلی شركت‌ها تأكید دارد.


ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 13 تیر 1394 | 03:14 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

مذاکره کردن موفق چیزی بیشتر از فقط گفتن کلمات درست است. برخورداری از زبان بدن (Body Language) مسلط یکی از ضروری ترین تاکتیک های بیزینس بوده و سالها مورد تحقیق قرار گرفته است ولی استفاده درست از آن می‌تواند برای افراد چالشی بزرگ باشد. از ۱۱ کارآفرین موفق شورای کارآفرینان جوان آمریکا (YEC) در مورد بهترین شیوه‌هایی که در استفاده از زبان بدن خود به کار می‌برند پرسیده شده است و این نکات مطرح شده اند:


ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 13 تیر 1394 | 03:08 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات
به‌طور کلی پیش از شرکت‌ در هر مذاکره‌ای به سه نکتهٔ اساسی باید توجه داشت:
۱. پیشداوری نکنید: در وهلهٔ اول همه چیز به آنچه در میز مذاکره می‌گذرد بستگی دارد.
۲. التزامی و با تحکم صحبت نکنید: شاید تنها در صورتی‌که شما در ارتش باشید و زیردستانی در آنجا داشته باشید می‌توانید دستور دهید و آنها برایتان انجام دهند.
۳. برای طرف مورد مذاکره ارزش قائل شوید: به یاد داشته باشید که همیشه هدف از مذاکره انجام یک معامله است نه ضربه زدن به طرف مذاکره.
ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 13 تیر 1394 | 03:06 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات
با وجود این مسایل و سایر تغییرات، نیازمند تفکری دوباره است. مفهوم بازاریابی را می‌توان مفهومی تعادلی نشات گرفته از متغیرهای اقتصاد کلان دانست. با تغییر محیط اقتصادهای کلان، رفتار مصرف‏کننده تغییر می‌یابد و این امر بازاریابی را نیز به تغییر رهنمون می‌سازد. در 60 سال گذشته، بازاریابی از محصول‏محوری (نسل اول بازاریابی) به مشتری‏مداری (نسل دوم بازاریابی) تغییر پیدا کرده و امروزه شاهد آن هستیم که بار دیگر در پاسخ به تغییرات محیط در حال تحول است.
ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 13 تیر 1394 | 02:57 ب.ظ | نویسنده : امیر بدخشان | نظرات

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2